Dzień Pluszowego Misia co roku obchodzimy 25 listopada, tego dnia przypada rocznica powstania maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś miał swoje setne urodziny.
Historia pluszowego misia zaczęła się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to najmilsza zabawka na całym świecie i największy przyjaciel dziecka.
W naszej szkole Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy 28 listopada.W tym dniu dzieci, przyszły do szkoły razem ze swoimi misiami
Przedszkolaki i dzieci z klasy I , II i III spotkały się w świetlicy szkolnej gdzie czekało na nie wiele atrakcji. Najpierw dzieci przywitały się z misiami, koleżankami i kolegami uściskiem na misia a następnie przy dźwiękach piosenki „Jadą, jadą misie” tańczyły wesoło.
Dzieci śpiewały kołysanki swoim ulubieńcom i wykonywały masaż grzbietu przy recytacji wierszyka i wszystkie bawiły się w ulubioną zabawę „Stary niedźwiedź”
Dzieci wysłuchały opowiadania z książeczki „Miś Uszatek” czytanego przez opiekuna biblioteki panią Ewę Zacharzewską, wysłuchały wierszyki o misiach czytane przez uczniów kl III.
Pluszowy miś jest bohaterem wielu bajek i filmów, oglądając prezentację, dzieci przypomniały sobie Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Misia Uszatka, Misia Coralgol, Gumisie i Niedźwiedzia Baloo, Na koniec dzieci wylizały z talerzyków ulubiony przysmak misiów – miodek.
Zabawę zakończyły wspólne zdjęcia. Dzieciom ten dzień bardzo się podobał, wszystkie bawiły się wesoło.
Zajęcia zorganizowała E. Zacharzewska- opiekun biblioteki szkolnej
W naszej szkole odbył się turniej historyczny dla klas starszych pod tytułem "Milionerzy". W odróżnieniu od znanego teleturnieju w zabawie brał udział nie jeden uczeń, a pięć drużyn. Każda drużyna składała się z 4 uczniów (po jednym z klas V-VIII). Pozostali uczniowie dopingowali kolegom i koleżankom. Pani Urszula Gala i pan Przemysław Ciepiel przygotowali pytania z historii Polski i świata. Pytania miały zróżnicowany stopień trudności. Drużyny za pomocą tabliczek od A do D wybierali według nich poprawne odpowiedzi. Jury pod przewodnictwem pani dyrektor Ewy Hejger sprawdzało poprawność udzielanych odpowiedzi.
Z okazji Dnia Niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie z klas 4-8 przygotowali uroczystą inscenizację. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru. Akademia zorganizowana została w uroczystej oprawie na sali gimnastycznej w naszej szkole.
Zdjęcie 1 przedstawia uczniów opowiadających o tym jak ważny jest Dzień Niepodległości.
Zdjęcie 2 przedstawia szkolny chór podczas występu.
23 października 2019 r. w naszej szkole gościliśmy autora popularnych książek dla dzieci i młodzieży pana Pawła Beręsewicza. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Kobylnicy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci działającego przy Filii Biblioteki we Wrzącej.
Na początku spotkania uczniowie dowiedzieli się o pierwszej pracy autora, pan Paweł Beręsewicz był nauczycielem języka angielskiego w liceum, dopiero potem zajął się tłumaczeniem książek i pisaniem utworów dla dzieci i młodzieży. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy wyimaginowanej kawce i herbatce, podanej w eleganckim serwisie. Wybrani uczniowie mieli przyjemność rozmawiać z pisarzem i mogli zaprezentować swoje zdanie na temat głównego przesłania zawartego w utworach „Czy wojna jest dla dziewczyn”, „Szeptane” i „Człowiek z blizną”. Pisarz czytał fragmenty swoich książek, opowiadał o bohaterach, nie zdradzając zakończenia w ten sposób starał się zachęcić do samodzielnego poznania treści utworów.
Na zakończenie pan Paweł odpowiadał na liczne pytania, rozdał również wiele autografów. Bezpośredni kontakt ze znanym pisarzem było dla wszystkich uczniów na pewno wielkim przeżyciem, a Paweł Beręsewicz zyskał nowych czytelników.
30 listopada 2019 r. Szkole Podstawowej w Sycewicach odbył się I Gminny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym dla klas I- III. Do turnieju przystąpili uczniowie ze wszystkich szkół w gminie. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Zuzanna Przyborek
Lena Pietraniak
Fabian Szwark
Filip Młynarczyk
Nasi mali rowerzyści po napisaniu testu z wiedzy teoretycznej i pokonaniu toru rowerowego zajęli pierwsze miejsce. Gratulujemy!
Uczniów do konkursu przygotowały pani Agnieszka Lis i pani Jolanta Majerowska.
{ Zdjęcie 1 Przed grupą uczniów stoją torby z nagrodami. W tylnym rzędzie- opiekunowie grup i organizatorzy konkursu.}
W tym roku szkolnym "Wolontariat szkolny" wziął udział w charytatywnej akcji - "Pomagamy zwierzętom". Włączając się w projekt "Polskich kraketsów" uczniowie zbierali karmę dla zwierząt w Kauflandzie w Słupsku. Potem zorganizowaliśmy zbiórkę karmy, kocy, poduszek w naszej szkole. W tym roku uzbieralìśmy bardzo dużo darów. Wszystko zawieźlismy do "Słupskiego Schroniska dla Zwierząt". Odwiedziliśmy "bezdomniaków" i zostawiliśmy im zebraną karmę i pełne torby ciepłych okryć na zimę.
Zapraszamy do naszej galerii.
Chór szkolny zaprezentował swoje umiejętności na tegorocznym Balu Seniora. Wokaliści zaprezentowali utwory poznane w tym roku szkolnym. Otrzymali gorące brawa i "słodkie podarunki".
{Zdjęcie 1. Chór szkolny podczas występu na Balu Seniora.
W poniedziałek 14 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wzięli w niej udział pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice i najbliżsi naszych uczniów. Głównym punktem programu było Pasowanie na Ucznia.
{Zdjęcie 1 W pierwszym rzędzie stoją uczniowie klasy pierwszej. Za nimi stoi wychowawczyni}
Pierwszoklasiści pod opieką wychowawczyni Pani Jolanty Majerowskiej zaprezentowali się w przedstawieniu pod tytułem „Jak oni ślubują”, wzorowanym na popularnych programach telewizyjnych. W skład jury, które oceniało umiejętności recytatorskie, muzyczne i taneczne naszych pierwszaków, wcielili się uczniowie z klasy piątej.
Lena Redmerska, grająca rolę Iwony Pawlowicz podobnie jak reszta jurorów przyznała pierwszakom 10 punktów za wykonany przez nich taniec. Magdę Gessler (w tej roli Hania Adamczyk) zachwyciła zarówno wiedza uczniów na temat zdrowego odżywiania, jak i brawurowe wykonanie utworu na instrumentach perkusyjnych - pokrywkach od garnków, deskach i drewnianych łyżkach. Martyna Musiał, nasza dzielnicowa odpytała pierwszaków ze znajomości przepisów drogowych. Głos decydujący o tym, czy uczniowie zasługują na pasowanie miała jednak przewodnicząca jury Superniania - Dorota Zawadzka, którą zagrała Maja Grzybowska. Całość programu poprowadzili znani prezenterzy Paulina Sykut (Zuzia Grzebielucha) oraz Krzysztof Ibisz (Kuba Asztemborski).
Pierwszoklasiści, po złożeniu uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowaniu ich na uczniów przez Panią Dyrektor Ewę Hejger, stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Szkolny zespół wokalny, którego opiekunem jest Pani Anna Polonis, złożył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły śpiewające życzenia. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego wręczyli im upominki. Pani Dyrektor Ewa Hejger podziękowała wszystkim pracownikom za trud wkładany w pracę na rzecz szkoły oraz przyznała Nagrody Dyrektora.
W trakcie uroczystości rozstrzygnięty został konkurs zorganizowany przez nauczycieli świetlicy szkolnej. Uczniowie mieli za zadanie rozpoznać jak najwięcej nauczycieli i pracowników szkoły na zdjęciach z dzieciństwa. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Musiał z klasy piątej. Nagrody w otrzymały również Martyna Bemowska z klasy czwartej oraz Zuzanna Grzebielucha z klasy piątej.
Do obejrzenia zdjęć z uroczystości zapraszamy do naszej galerii.
30 września Samorząd Szkolny zorganizował konkurs na "Dżentelmena szkoły". Laureatem został uczeń klasy szóstej - Szymon Iwański. Gratulujemy naszemu "dżentelmenowi" wspaniałego tytułu.
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ
W tym roku dwójka uczniów kl. 5 wzięła udział w XIX edycji Gminnego Konkursu w formie warsztatów terenowych Ekolandia 2019 pod hasłem ” Quest, prosty jest!” zorganizowanym przez panią Agatę Banaszczyk ze Szkoły Podstawowej w Kończewie.
Uczennice Nikola Kuźniarska i Maja Chilińska wraz z opiekunem przewędrowały przez Słupsk wg mapki, rozwiązując zagadki i poznając zabytki.
Druga część warsztatów odbyła się w sali edukacyjnej PK Dolina Słupi. Tam Pani Mariola Kasprzak, pracownik PK „Dolina Słupi”, przybliżyła nam walory przyrodnicze parku, opowiedziała o organizmach i krajobrazie. Uczestnicy zajęć oglądali wystawki poświęcone siedliskom przyrodniczym przedstawiające rośliny i zwierzęta w rzeczywistych rozmiarach. Uwagę zwracały akwaria z rybami i skorupiakami naszych wód. Uczniom podobały się również stanowiska medialne i manualne. Na koniec uczestnicy otrzymali dyplomy i książki o tematyce ekologicznej .
Opiekun zespołu ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach E. Zacharzewska
15 czerwca już po raz trzeci spotkaliśmy się w naszej szkole na Festynie rodzinnym mającym na celu integrację środowiskową. Festyn Rodzinny pod hasłem Zabawa w teatr w tym roku po raz drugi organizowaliśmy razem z Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół w Gminie Kobylnica. W organizację festynu zaagażowali się nie tylko rodzice, nauczyciele i dzieci ale również sołtysi z sołectwa Słonowice oraz Słonowiczki. Licznie przybyli uczestnicy mieli okazję odwiedzić różne teatralne krainy. Z Makijażowa mogli wyjść z kolorowym, fantastycznym i bajkowym makijażem, w Kostiumowie przebierali się w różne postacie, Teatrzykowo przywitało uczestników spektaklem pt.: Brudas, w którym wystąpiły dzieci ze szkolnej grupy teatralnej KURTYNKA. W krainie gier planszowych można było pogimnastykować główkę i sprawdzić swoje szczęście w grach. W czasie trwania festynu można było posilić się przepysznymi ciastami upieczonymi przez rodziców, zjeść grilowaną kiełbaskę oraz pieczone frytki. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanego zamku - zabawy było co nie miara. O godzinie 12.00 ruszyło najbardziej wyczekiwane Loteriowo. Każdy los z Loteriowa brał udział w losowaniu nagrody głównej, którą był rower. Szczęście dopisało państwu Ziębom z Bzowa - radość była przeogromna.
Do głównego konkursu festynu Rodzina na medal zgłosiło się 12 drużyn składających się z dwóch osób dorosłych i dziecka. Każda z rodzin musiała odwiedzić 8 stoisk z zadaniami, a wykonanie ich gwarantowało udział w losowaniu drugiego roweru. Rower trafił do rodziny pani Sikory ze Słonowiczek.
W naszej szkole już po raz trzeci realizowany jest program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. BIEG PO ZDROWIE zaproponowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku.
Dzieci z klasy czwartej zwiększają swoją wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego palenie jest niezdrowe, jakie substancje szkodliwe zawiera dym tytoniowy, dlaczego palenie szkodzi, jak zrobić żeby nie palić. Ponadto uczyli się asertywności, która może ustrzec przed nałogiem. Dowiedzieli się także o korzyściach wynikających z niepalenia papierosów.
Lekcje odbywały się w formie ćwiczeń i dyskusji wzmacniających aktywne uczestnictwo. Bardzo pomocne były ćwiczenia dołączone do programu z ciekawą szatą graficzną.
Dzieci bardzo chętnie brały aktywny udział w zajęciach, a na koniec, podczas Dnia Dziecka, który odbywał się w tym roku pod hasłem „Aktywnie i zdrowo”, zaprezentowały wszystkim przedstawienie „Sąd nad papierosem”.
Prowadząca zajęcia E. Zacharzewska n-l przyrody i biologii.
W tym roku uczniowie uczęszczający na lekcje jęz. kaszubskiego oraz z klasy siódmej brali udział w zajęciach Zielonej Szkoły we Wdzydzach. Ta piękna kaszubska miejscowość dostarczyła nam wielu atrakcji. Z historią Kaszub zapoznaliśmy się we Wdzydzkim Muzeum Etnograficznym. Tu zwiedziliśmy piękny kościół i zgromadzone w skansenie zabytkowe zabudowania. Najbardziej podobała nam się lekcja w przedwojennej kaszubskiej szkole. Dyscyplina wisząca nad drzwiami, rózga w ręku nauczyciela i woreczki z grochem do klęczenia nie zachęciły nas do powrotu w tamte czasy. Również pisanie gęsim piórem przysporzyło nam wielu kłopotów, natomiast chętnie bawiliśmy się zabawkami z tamtych czasów. Podobały nam się drewniane wózki, zwierzątka i bujaki. Uczyliśmy się też trudnej sztuki chodzenia na szczudłach. Uczestniczyliśmy warsztatach przyrodniczych „Nocni łowcy” prowadzonych przez chiropterologa z Uniwersytetu Gdańskiego, który opowiedział nam o życiu nietoperzy, a wyprawa w ciemnościach w ich poszukiwaniu dostarczyła nam wielu emocji.
Przepiękne krajobrazy podziwialiśmy z wieży widokowej we Wdzydzkim Parku Krajobrazowym
Z zielonej szkoły oprócz licznych pamiątek kaszubskich przywieźliśmy wiele niezapomnianych wrażeń.
Zapraszamy na festyn rodzinny - informacje na plakacie
Pod koniec maja Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku zaprosił uczniów z klas I- III do udziału w Konkursie Recytatorskim „Brzechwolandia”. Do konkursu przystąpiło 25 recytatorów z całego powiatu słupskiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy III Martyna Bemowska i Kornelia Urbanek Pomimo dużej i mocnej konkurencji Martynka zachwyciła konkursowe jury, które przyznało jej pierwsze miejsce. Gratulujemy!
21 maja 2019r. w ramach XXVI Pomorskiej Wiosny Literackiej w naszej szkole gościliśmy Łukasza Wierzbickiego, pisarza, autora książek dla dzieci i młodzieży, podróżnika. W spotkaniu wzięli udział wszyscy uczniowie od klasy I do kl VIII wraz z nauczycielami. Pisarz w ciekawy i bardzo ekspresyjny sposób, wykorzystując mnóstwo rekwizytów, prezentował swoje utwory: Dziadek i niedźwiadek, Afryka Kazika oraz Machiną przez Chiny. Najwięcej czasu poświęcił najnowszej książce Ocean to pikuś. Przedstawił w niej podróż Aleksandra Doby kajakiem przez Ocean Atlantycki. Swoje opowieści ubarwił mnóstwem anegdot i wspaniałą prezentacją multimedialną, w której można było zobaczyć nie tylko „pierwsze kroki” w pisaniu książek bardzo, bardzo młodego pisarza, ale również wiele zdjęć i fragmenty filmów dokumentujących wydarzenia w prezentowanych książkach. Podczas spotkania wielokrotnie zachęcał dzieci do poszukiwania przygód oraz poznawania ciekawych historii poprzez czytanie książek, a przede wszystkim do wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich pasji.
Na koniec spotkania pisarz podpisał swoje książki, a biblioteka szkolna wzbogaciła kolekcję o 3 nowe pozycje z autografem. Na pewno to spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników, a być może dla niektórych z nich będzie inspiracją do szukania własnych przygód i odkrywania pasji.
Spotkanie zorganizowała E.Zacharzewska, opiekun biblioteki.
Uczniowie naszej szkoły obchodzili w tym roku swoje święto pod hasłem "Aktywnie i sportowo". W tym dniu odbyły się warsztaty dla dzieci dotyczące zdrowego odżywiania się oraz konkurs na zdrowe potrawy z warzyw i owoców. Wychowawcy oraz pozostali nauczyciele zorganizowali dla uczniow naszej szkoły różne konkurencje. Stanowisk z konkurencjami byłoaż dziesięć więc każdy uczeń mógł coś dla siebie znaleźć. Zabawa była przednia. Zobaczcie sami...
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Aktywnie i zdrowo.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gminna Olimpiada Młodzieży.
Dnia 25.05.2019r. w Kobylnicy odbyło się podsumowanie Gminnej Olimpiady Młodzieży. Gmina uhonorowała zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. W klasyfikacji generalnej dziewcząt i chłopców w roczniku 2006 i młodsi Szkoła Podstawowa w Słonowicach zajęła IV miejsce, a w roczniku 2003-2005 zajęliśmy II miejsce. Ogromne gratulacje i podziękowania dla Wszystkich zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali naszą szkołę w zawodach sportowych w roku szkolnym 2018/2019.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Słonowicach im. Książąt Pomorskich oraz Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają wszystkich Rodziców i Opiekunów na zebranie, które odbędzie się 27 maja 2019 r. w świetlicy szkolnej o godzinie 1600.
Zebranie dotyczyć będzie bezpieczeństwa ucznia, procedur zachowania w sytuacjach trudnych i kryzysowych.