Informacje ogólne

Nasza szkoła należy do europejskiej Sieci 50/50!

Razem z innymi szkołami z terenu 9 gmin województwa pomorskiego (Gdynia, Kobylnica, Krokowa, Malbork, Rumia, Sopot, Słupsk, Sztum, Ustka), wspólnie realizujemy kampanię pn. „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole”. Celem kampanii jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu oraz promocja racjonalnego wykorzystania energii poprzez wdrożenie w pomorskich szkołach innowacyjnej metodologii „50/50”.

Kampania „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole” jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, a koordynuje ją Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć

„Energie Citès”.

Działania Zespołu do spraw energii w SP w Słonowicach

I. Powołano zespól do spraw energii

• Dyrektor szkoły E. Hejger, konserwator St. Ksel, pani z obsługi H.Tocha;
  • Uczniowie kl. VI – 10 osób rok szkolny 2016/2017, uczniowie kl. VI -9 osób rok szkolny 2017/2018;
  • Koordynator szkolny- Ewa Zacharzewska.

II. Działania

1. Uczniowie dokonali przeglądu energetycznego szkoły wraz z osobami wchodzącymi w skład szkolnego zespołu ds. energii.
  2. Pan konserwator  zapoznał uczniów ze sposobem ogrzewania szkoły, pokazał  kotłownię, pompy cieplne  i  opowiedział o sposobie funkcjonowania urządzeń.
  3. Uczniowie dokonali wielokrotnych pomiarów temperaturowych pomieszczeń szkolnych.
  4. Zaznaczyli kolorami na planie szkoły rozkład temperatury w pomieszczeniach, uwzględniając normy europejskie - okazało się, że we wszystkich pomieszczeniach panuje prawidłowa temperatura jedynie w kuchni i stołówce normy są przekroczone.
  5. Uczniowie ustalili błędy i niedociągnięcia, które pojawiły się przy przeglądzie energetycznym i cieplnym a wynikające z winy użytkowników: uczniów, nauczycieli i obsługi.
  6. Zauważone problemy przedstawili na Radzie Pedagogicznej nauczycielom i pracownikom szkoły.
  7. Społeczność uczniowska została zapoznana z problemami na spotkaniu z okazji Dnia Ziemi.

Sposoby oszczędzania energii w naszej szkole:
- gasimy światło wychodząc z pomieszczenia,
- gdy świeci słońce podnosimy rolety,
- w miarę możliwości przykręcamy temperaturę na termostatach (jeżeli są zamontowane), gdy temperatura w klasie przekracza 19 °C,

- po zakończonej pracy wyłączamy wyłącznik listwy zasilającej,

- wyłączamy monitory i inne urządzenie z trybu „stand-by”,
- wymieniamy zwykłe żarówki na energooszczędne.

Korzyści z realizacji projektu 50/50 w szkole

Realizując projekt 50/50 w szkole można osiągnąć wiele korzyści, wśród których najważniejsze to:

• zwiększenie wiedzy i świadomości uczniów w zakresie energii i jej wykorzystania;
  • poprawa warunków panujących w pomieszczeniach szkolnych oraz dostosowanie temperatury i natężenia oświetlenia do potrzeb użytkowników budynku (uczniów, nauczycieli, innych użytkowników);
  • zaoszczędzenie na rachunkach za energię pieniędzy, które można następnie zainwestować w realizację innych potrzeb;
  • redukcja emisji gazów cieplarnianych i negatywnego oddziaływania na klimat w wyniku ograniczenia zużycia energii (której produkcja zwykle jest powiązana z emisją CO2).

Uczniowie kl. VI i opiekun E.Zacharzewska