Kuchenne zabawy logopedyczne

Wymawianiu poszczególnych dźwięków mowy towarzyszą ruchy warg, języka, podniebienia miękkiego i żuchwy. Ruchy te muszą być bardzo dokładne – wykonywane w określony sposób i w określonym miejscu. Właśnie dlatego sprawność aparatu artykulacyjnego jest tak ważna dla wyrazistości naszych wypowiedzi.

Dzieci uwielbiają powtarzać ulubione zabawy. Potraktujmy więc ćwiczenia jako zabawę, a będą one prawdziwą przyjemnością.

Poniżej przedstawiam kilka ćwiczeń, które można wykonać razem z dzieckiem przy posiłku. Produkty które zostały wymienione są jedynie przykładami  i można je dowolnie zamieniać w obrębie danej konsystencji czy struktury.

Powodzenia i smacznego!

Chuchamy, dmuchamy

Dziecko nabiera powietrze i dmucha na gorące posiłki próbując je ochłodzić lub chucha na zimne, żeby je ocieplić. Rodzice zwróćcie uwagę, by faza wydechowa była możliwie jak najdłuższa.

Celem ćwiczenia jest wydłużenie fazy wydechowej oraz usprawnianie podniebienia miękkiego.

Magiczne miejsce

Smarujemy miodem, dżemem, itp. „magiczne miejsce” – górkę na podniebieniu twardym za górnymi zębami – wałek dziąsłowy. Prosimy dziecko, by nie zamykając buzi zlizało produkt czubkiem języka.

Możemy także ułożyć na czubku języka dziecka płatka śniadaniowego. Prosimy dziecko by językiem uniosło płatek do podniebienia i przytrzymało chwilę.

Celem ćwiczenia jest usprawnianie pionizacji języka i przygotowanie do ułożenia w prawidłowej pozycji spoczynkowej.

Chwytanie czubkiem języka drobnych produktów

Wysypujemy przed dzieckiem chrupki kukurydziane, ryż preparowany, płatki śniadaniowe, itp. Prosimy dziecko, by czubkiem języka złapało produkt. Jeżeli dziecko radzi sobie z tym zadaniem, możemy poprosić by dodatkowo językiem z np. płatkiem śniadaniowym dotykało naprzemiennie kącików ust.

Ćwiczenie ma na celu usprawnienie języka.

Wąsy z paluszków

Prosimy dziecko, aby umieściło paluszek lub długą chrupkę pomiędzy wargą górną, a nosem i przytrzymało jak najdłużej.

Celem ćwiczenia jest wzmocnienie wargi górnej.

Picie przez słomkę gęstych napojów lub jogurtów

Celem ćwiczenia jest usprawnianie podniebienia miękkiego.

Chwytanie wargami okruszków

Prosimy dziecko, aby samymi wargami spróbowało złapać drobne okruszki, np. ciastek, chleba, chrupek.

Ćwiczenie wzmacnia mięsień okrężny ust.

Po skończonych ćwiczeniach prosimy by dziecko dokładnie „odkurzyło”/ „umyło” językiem zęby, policzki, wargi, podniebienie twarde. Pamiętajcie o tym, by buzia było szeroko otwarta.