W święto kobiet przypadające 8 marca biblioteka szkolna postanowiła zorganizować quiz literacki "Co wiesz o kobietach w literaturze"? Konkurs rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Prawie każdy uczeń w tym dniu odwiedził bibliotekę, zakręcił kołem i odpowiadał na wylosowane pytanie. Wszystkie zagadki dotyczyły kobiet - pisarek lub bohaterek. Zatem wspominaliśmy m.in. Marię Konopnicką, Astrid Lindgren, Anię Shirley, Kopciuszka, Calineczkę i wiele innych kobiecych postaci.
Każdy, kto odpowiedział poprawnie na pytanie, wziął udział w losowaniu nagród. Nagrody zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Szczęście dopisało : Julii Osial, Mai Klawikowskiej, Jasiowi Wesołowskiemu, Damianowi Małkowskiemu, Nikoli Siwińskiej, Lenie Redmerskiej.
Gratulujemy każdemu uczniowi dużej wiedzy literackiej i zachęcamy do jej pogłębiania.
Na lekcjach plastyki w klasie siódmej uczniowie poznają różnorodne techniki plastyczne. Jedną z nich jest ASAMBLAŻ – forma artystyczna, będąca odmianą kolażu, według której tworzy się trójwymiarowe kompozycje z przedmiotów gotowych. Praca wykonana różnego rodzaju przedmiotów: codziennego użytku, bezużytecznych fragmentów, form naturalnych, wszelkich możliwych obiektów.
A oto efekt pracy naszych uczniów!
„Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa tylko liście
Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron żaden beton”
Przez wieki Polska była potęgą sadowniczą opartą na starych odmianach drzew owocowych. Obecnie 80% tych drzew zostało zastąpionych odmianami „przemysłowymi”. Są to odmiany wcześniejsze i silniej owocujące, o zwiększonej gęstości sadzenia ze względu na małe rozmiary. Jednak ceną za sukces wydajności z hektara jest konieczność stałej opieki nad tymi drzewami i stosowania ochrony chemicznej.
W Szkole Podstawowej w Słonowicach powstanie mini sad ze starymi drzewami wiśni. Jest to efekt przystąpienia do projektu „Tradycyjny sad”, którego organizatorem jest Fundacja BOŚ. Koordynatorem projektu na terenie szkoły jest Pani Jolanta Bajorska, a bezpośrednimi realizatorami są uczniowie klasy drugiej.
W pierwszym etapie został wytyczony teren, na którym powstanie sad oraz zostały przeprowadzone badania gruntu. Badania przeprowadziła Okręgowa Stacja Chemiczno- Rolnicza w Koszalinie, natomiast ich pracownik Pan Jacek Wełniak przeprowadził cykl zajęć dotyczących sadzenia i pielęgnacji drzew owocowych oraz budowy sadu.
W drugim etapie uczniowie posadzą pięć sadzonek starych odmian wiśni, stosując ekologiczne metody uprawy. Później, kiedy drzewka już podrosną zapraszamy do odpoczynku w naszym sadzie.
„Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron żaden beton”
Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym uczniom, rodzicom, nauczycielom za wsparcie udzielone ukraińskim uchodźcom. Kochani macie ogromne serca. W przeciągu tygodnia uzbieraliśmy masę bardzo potrzebnych do przetrwania rzeczy. Oprócz środków żywieniowych, artykułów higienicznych, pielęgnacyjnych podarowaliśmy własnoręcznie przygotowane gniotki antystresowe. Na godzinie wychowawczej wszyscy nasi uczniowie wykonywali balonowe kulki sensoryczne.
Gorąco wierzymy w to, że nasze rękodzieła spowodują, że obdarowane maluchy choć na chwilę znajdą ujscie dla swoich emocji. Wszystkie dary odebrała z naszej szkoły koordynator działań ze strony gminy - pani Asia Michalak. Wiemy już, że nasze dary zostały rozdysponowane potrzebującym Ukraincom zamieszkującym w gminie. Pani Asia Michalak na swoim profilu na Facebooku skierowała podziękowania naszej szkole oraz naszej pani dyrektor, która podarowała wózek inwalidzki. Sprzęt ów służy już starszej pani z Ukrainy, która przebywa w Ustce.
Dziękujemy za czynienie dobra i jednocześnie prosimy o dalsze wsparcie. Nasza szkoła pragnie dalej uczestniczyć w zbiórce darów. Pani koordynator sygnalizuje, że w tej chwili najbardziej potrzebne jest wyżywienie o długim terminie ważności oraz artykuły papiernicze, gry dydaktyczne dla dzieci. Jeśli Państwo dalej chcecie pomagać, to drzwi naszej szkoły są szeroko otwarte. Artykuł z podziękowaniem naszej szkole znajduje się w linku https://www.facebook.com/100002579310392/posts/4951086668320595/
Program ferii zimowych w Szkole Podstawowej w Słonowicach im. Książąt Pomorskich
w roku szkolnym 2021/2022
„Ferie w szkole – na wesoło”
21.02 – 25.02.2022 r.
Opiekunowie:
Aleksandra Klimas-Ciepiel; Przemysław Ciepiel; Urszula Gala; Kazimiera Skibińska
Założenia programowe
Gry i zabawy różnego typu wzbogacają życie dziecka i wszechstronnie wpływają na rozwój jego osobowości. Wyrabiają nie tylko sprawność fizyczną, ale także rozwijają umysł
i wzbogacają wiedzę. Biorąc udział w zajęciach zespołowych, dzieci uczą się społecznego współdziałania, a także wytrwałości, zdyscyplinowania i odpowiedzialności. Najcenniejszą jednak rolą zabawy jest wywoływanie uśmiechu na twarzach dzieci.
Cele ogólne:
Cele szczegółowe:
Dzieci:
PROCEDURY OSIĄGANIA CELÓW
Metody:
Formy:
Szkolny Wolontariat wziął udział w 30 Finale WOŚP , który odbył się w Szkole Podstawowej w Kobylnicy. Zaśpiewaliśmy piosenkę „Z naszymi marzeniami” i wspólnie ze wszystkimi „ Moją i Twoją nadzieję”.
Wolontariat szkolny zorganizował dzisiaj wyjątkowy dzień i będzie nas reprezentował w obchodach WOŚP w Kobylnicy. Wszystkie dzieci wzięły udział w charytatywnej zbiórce pieniędzy, bo lubimy pomagać .
21 oraz 22 stycznia to bardzo ważne daty, ponieważ właśnie wtedy swoje święto obchodzą wszystkie Babcie
i Dziadkowie. Z tej okazji dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych wyszły naprzeciw sytuacji związanej
z koronawirusem i nagrały wspaniałe wystąpienia, w których okazują Babciom i Dziadkom swe uczucia i składają życzenia. My również dołączamy się do tych życzeń.
Żyjcie nam Kochani ponad 100 lat!
Kiedy rozpoczynasz czytać ciekawą książkę i czujesz się tak, jakbyś zyskał nowego przyjaciela, kiedy nie potrafisz oderwać się od czytania i każda kolejna strona pochłania cię bez reszty to znaczy, że jesteś bardzo bogatym człowiekiem. Czymże jest bowiem życie bez książek? To życie bez marzeń, tajemnic, emocji i wzruszeń.
Takie wartości płynące z czytania próbują przekazywać uczniom nauczyciele i bibliotekarze naszej szkoły realizujący Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Dzięki udziałowi w tym projekcie oraz pozyskanemu dofinansowaniu szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych woluminów, również w formie audiobooków. Wszyscy uczniowie w ramach zajęć bibliotecznych, wychowawczych a także dzięki akcji „Zaczytane przerwy” mają okazję zapoznać się z nowościami czytelniczymi w szkolnym księgozbiorze, wypożyczyć wybraną książkę i zgodnie z regulaminem biblioteki oddać ją w wyznaczonym terminie, by kolejni chętni mogli ją zabrać do domu. A jest z czego wybierać. Książki pozyskane dzięki programowi to przede wszystkim nowości dla dzieci i młodzieży. Na półkach oznaczonych logo Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa znaleźć można też wiele szkolnych lektur.
Do propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych zachęcamy również rodziców uczniów. Dobry przykład płynący zarówno ze szkoły jak i z rodzinnego domu daje szansę na to, że wychowamy pokolenie mądrych i oczytanych ludzi. Bo przecież: „Czym skorupka za młodu…..”
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia, będą dla Wszystkich niezapomnianym czasem spędzonym z rodziną i bliskimi w zdrowiu, bez pośpiechu, trosk i zmartwień. Niech rok 2022 przyniesie Naszym uczniom oraz ich rodzinom zdrowie, pomyślność i spełnienie marzeń.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach
Mikołajki na sportowo w naszej szkole i sportowe wzmagania uczniów młodszych klas.
W tym dniu odbył się mecz nauczyciele- uczniowie w piłkę siatkowa. Mecz wygrali nauczyciele 3-0 w składzie p. Przemek, p. Ewelina, p. Marcin i Ksiądz kontra 8 klasa
Organizatorzy III Gminnego Konkursu Plastycznego stanęli przed niemałym wyzwaniem, jakim było wyłonienie zwycięzców. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do naszej szkoły napłynęło bardzo dużo pięknych i nietuzinkowych prac. Po naradach jury wyłoniło laureatów w dwóch kategoriach wiekowych 3,4 latki oraz 5,6 latki.
Kategoria 3,4 latki:
I miejsce Kacper Poszke - Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Sycewicach
II miejsce Viktoria Sulecka – Szkoła Podstawowa w Kończewie
III miejsce Milena Tomaszewska – Szkoła Podstawowa w Kończewie
Kategoria 5,6 latki:
I miejsce Iga Łyżwińska - Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Sycewicach
II miejsce Ania Wilkos – Szkoła Podstawowa im. Książąt Pomorskich w Słonowicach
III miejsce Marcelina Wrembel - Szkoła Podstawowa im. Książąt Pomorskich w Słonowicach
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie.
W listopadzie odbyło się uroczyste otwarcie ścianki edukacyjnej, którą szkoła otrzymała jako laureat ogólnopolskiego projektu LEKCJA NIEŚMIECENIA od fundacji NASZA ZIEMIA. Organizatorem uroczystości byli uczniowie klasy drugiej z wychowawcą, Panią Jolantą Bajorską. W uroczystości brali udział uczniowie klas 1-3. Ścianka służy do nauki prawidłowej segregacji śmieci. Mamy nadzieję, że efekty tej nauki, już zauważalne w szkole, uczniowie przeniosą do swoich domów.
W Szkole Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach, przez cały listopad, realizowany był projekt „Jesienny, zaczarowany , kolorowy listopad – Polonezem przez listopad”. Jego uczestnikami byli uczniowie klas 1-3. Środki finansowe pozyskane zostały z Funduszu Akumulator Społeczny. Koordynator i pomysłodawca projektu Pani Jolanta Bajorska przygotowała dla uczniów warsztaty taneczne, patriotyczne, plastyczne i przyrodnicze.
Podczas warsztatów plastyczno- przyrodniczych „ZŁOTA POLSKA JESIEŃ” uczniowie rozwijali swoje zdolności plastyczne oraz utrwalali wiadomości przyrodnicze. Po zajęciach powstała przepiękna galeria jesiennych drzew.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty taneczno-patriotyczne. Uczniowie po obejrzeniu filmu edukacyjnego dotyczącego wędrówki po Polsce odnajdywali wskazane miejsca na mapie Polski. Zajęcia prowadzone w formie zabawy okazały się ciekawą i pouczającą lekcją. Na zakończenie dzieci uczyły się tańczyć poloneza i krakowiaka. Efekt tej nauki był spektakularny, a uczniowie w pięknych, ułańskich strojach zakupionych w ramach projektu wyglądali naprawdę imponująco.
W realizacji projektu wychowawcę, Panią Jolantę Bajorską wsparli rodzice uczniów z klasy drugiej Panie Anna Berbecka, Małgorzata Redmerska i Magda Lasek.
W listopadzie uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w warsztatach „Kulinarne podróże po Europie”. Zajęcia składały się z dwóch części: pierwsza to prezentacja i poznawanie potraw wybranych krajów (odbyła się w szkole), a druga to realizacja (przebiegała w domu pod czujnym okiem mamy).
Uczniowie poznali smaki i ulubione potrawy kuchni śródziemnomorskiej - jednej z najbardziej znanych w Europie. Dowiedzieli się, że w kuchni śródziemnomorskiej dominują ryby, owoce morza, świeże warzywa i owoce, jest to także królestwo ziół, serów i oliwy z oliwek. Najbardziej rozpowszechnionymi i uważanymi za najsmaczniejsze spośród wszystkich kuchni śródziemnomorskich są kuchnie: włoska, francuska, grecka i hiszpańska, łączą one bowiem w sobie prostotę dań z ich wykwintnością. Uzyskują to dzięki sposobom przyrządzania, ponieważ potrawy przygotowuje się bezpośrednio przed spożyciem ze świeżych produktów wysokiej jakości.
Okazało się, że wiele potraw z tamtych stron gości również w naszym domowym menu, że je po prostu lubimy i chętnie przygotowujemy.
Na ogłoszony konkurs – "Potrawy z menu Włoch, Grecji, Francji i Hiszpani" wykonaliście razem z mamą wspaniałe i bardzo smacznie wyglądające dania, dowodem na to są przysłane zdjęcia.
Jury miało niemały problem, aby wybrać najciekawsze, najbardziej orginalne i pewnie najsmaczniejsze.
I miejsce – Julia Krakowska kl 8 wykonała Creme brulee i Małże w kremowym sosie,
II miejsce - Martyna Czosnek kl 4 wykonała Bruschettę pyszną włoską przekąskę,
III miejsce – Piotr Startek kl 7 wykonał Makaroniki, francuskie słodkości.
Wyróżnienie otrzymali:
Błażej Otowicz z kl 6 za efektowną sałatkę Caprese,
Szymon Iwański z kl 7 za naleśniki Crepes,
Aleksandra Wilkos z kl 5 za Spaghetti bolognese.
Zwycięzcy otrzymają nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy po 10 punktów z zachowania za udział w konkursie.
Organizatorzy bardzo dziękują uczestnikom za udział w konkursie i mają nadzieję, że wzbogaciliście swoją wiedzę o nowych potrawach i poznaliście nowe smaki.
Anna Ślusarczyk i Ewa Zacharzewska
I miejsce - krem brulee (Julia Krakowska, kl. VIII)
I miejsce - Małże w kremowym sosie (Julia Krakowska, kl. VIII)
II miejsce - bruschetta; włoska przekąska (Martyna Czosnek, kl. IV)
III miejsce - makaronniki, francuskie słodkości (Piotr Startek, kl VII)
wyróżnienie - sałatka Caprese (Błażej Otowicz, kl. VI)
wyróżnienie - spaghetti bolognese (Aleksandra Wilkos, kl. V)
wyróżnienie - Creepes; naleśniki na słodko (Szymon Iwański, kl. VII)
pizza rodzina (Fabian Szwark, kl. V)
spaghetti bolognese (Filip Marchewka, kl. IV)
pizza z oliwkami (Lena Kricka, kl. IV)
roladki naleśnikowe (Lena Redmerska, kl. VII)
pizzerinki (Lena Redmerska, kl. VII)
spaghetti carbonara (Michał Baraniak, kl. VIII)
spaghetti bolognese (Nikola Siwińska, kl. VII)
spaghetti bolognese (Oliwier Doległo, kl. VII)
"Ulubiona pizza rodziny Bemowskich" (Martyna Bemowska, kl. VI)
Gulasz włoski z ziołami (Tomasz Jopek, kl VI)
wyróżnienie - sałatka grecka (Anna Kurdunowicz kl VIII)
wyróżnienie - "ulubiona pizza Ani" (Anna Kurdunowicz kl VIII)
kulinarne podróże klasy VII i VIII
Uroczystość Pasowania miała miejsce 26 listopada 2021r.
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia w naszej szkole zorganizowane zostały warsztaty w strojeniu pierniczków. Dzięki uprzejmości Pani Żanety Jaworskiej, która upiekła pierniczki i przygotowała wszystko co niezbędne do ich strojenia, uczniowie klas I-III mogli przystąpić do zabawy. Maluchy miały okazję wykazać się kreatywnością podczas dekorowania i upiększania pachnących pierniczków. Było mnóstwo radości, kolorów, ciekawych pomysłów i słodkiego lukru! Dziękujemy również Pani Monice Asztemborskiej za papierowe talerzyki i kubeczki.
W dniu 30.11.2021r. w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” uczniowie klas I-III pojechali na wycieczkę do Gdyni. Dzieci zwiedziły Muzeum Marynarki Wojennej oraz Narodowe Muzeum Morskie. Podziwiały Dar Pomorza i z zainteresowaniem wysłuchały opowieści przewodnika Pana Janusza Barylaka o działaniach okrętu ORP Błyskawica w czasie II wojny światowej. Uczniowie zapoznali się również z budową okrętu oraz bronią, która znajdowała się na jego wyposażeniu. Po zwiedzaniu przyszedł również czas na zabawę w Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Pobyt tam dostarczył dzieciom świetnej, kreatywnej i pouczającej rozrywki.
Organizator Rodzinnego Dyktanda bardzo dziękuje pani Paulinie Olszewskiej z Biblioteki Publicznej w Kobylnicy za uświetnienie uroczystości. Odpowiednia dykcja pani bibliotekarki pomogła uczestnikom świetnie napisać tekst ze słuchu.