3 września 2018 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Na uroczystości zgromadzili się uczniowie, nauczyciele, rodzice.
Inauguracja rozpoczęła się okolicznościowym przemówieniem pani Dyrektor, która ciepło przywitała powracających po wakacyjnej przerwie uczniów. Życzymy sukcesów w nowym roku.
Zapraszamy do galerii Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018/2019.
Oddziały przedszkolne w dniu 3 września są czynne od 6:30 do 16:00.
|
---|
Przypominamy o wprowadzonych zmianach
w kursach jazdy autobusów PKS.
Proszę o zapoznanie się z nowym rozkładem.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
ODBĘDZIE SIĘ 3 WRZEŚNIA O GODZ. 10.00
MSZA ŚWIĘTA O GODZ. 9.00
Rodzice mogą odebrać dzieci bezpośrednio po rozpoczęciu. Ewentualny powrót dzieci do domu autobusem szkolnym o godz. 14.00.
Światowy Dzień Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku i obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach dla przypomnienia głównych haseł konferencji dotyczących zgodności rozwoju cywilizacji z rozwojem ekologicznym otaczającego świata.
W naszej szkole w tym dniu uczniowie klas III i IV przedstawili inscenizację związaną tematycznie z ochroną środowiska, pt. Królewna Śmieszka. Aktorzy przybliżyli koleżankom i kolegom problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska, głównie powietrza i ochrony roślin. Mówili o smogu, wycinaniu lasów, dzikich wysypiskach i nieposzanowaniu otoczenia. Wszyscy uważnie oglądali występ i na koniec nagrodzili aktorów oklaskami.
Całość przygotowała E. Zacharzewska, n-l przyrody i ekologii.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Światowy Dzień Środowiska.
Nasza szkoła podobnie jak w roku ubiegłym wzięła udział w realizacji programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. ”Bieg po zdrowie”, zaproponowangoj przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Słupsku.
Program zachęcał dzieci kl. IV do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego, zwiększał ich wiedzę i umiejętności na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Omówiono zagadnienia na podstawie zaproponowanego programu oraz materiałów z tym obszarem związanych dostarczonych przez Sanepid:
Palenie jest niezdrowe.
Działanie nikotyny i innych substancji zawartych w papierosie.
Jak nie dać się złowić nałogowi?
Jak asertywnie bronić swoich praw?
Skutki palenia.
Jak zrobić żeby inni nie palili?
Dzieci bardzo chętnie brały aktywny udział w zajęciach, układały hasła, rysowały plakaty, karty do komiksów, przeprowadzały wywiad, liczyły straty finansowe wypalone wraz z papierosami, uczyły się postaw asertywnych.
Zajęcia edukacyjne prowadziła Ewa Zacharzewska, nauczyciel przyrody i biologii.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej.
Po raz drugi w naszej szkole gościliśmy Jolantę Nitkowską-Węglarz znaną słupską dziennikarką, autorką książek popularyzujących historię Pomorza, a także autorką wielu baśni. Ostatnia z nich „O skrzatach i tajemnicy Czterech Wieżyczek” to opowieść o skrzatach, tym razem umiejscowiona w budynku biblioteki, przy ul. Grodzkiej w dawnym kościele św. Mikołaja, a obecnej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Klimat średniowiecznego klasztoru - jako że akcja książki zaczyna się w 1280 roku, kiedy klasztor norbertanek osiąga rozkwit - udało jej się wpisać baśń o skrzatach, które śledzą dzieje słowa pisanego, najpierw tworzonego gęsim piórem, potem na nowe sposoby, aż po nowoczesną "Bibliotekę przyszłości". Baśń, której akcja rozgrywa się głównie w bibliotece, kilka miesięcy temu doczekała się wydania w formie audiobooka. Uczniowie przed wizytą autorki wysłuchali dwie baśnie:
i tak przygotowani wzięli udział w spotkaniu. Z ciekawością słuchali w jaki sposób powstała najnowsza opowieść, co było inspiracją przygód głównych bohaterów- skrzatów i czym różnią się skrzaty pomorskie od krasnoludków. Pani J. Nitkowska- Węglarz opowiedziała również o innych bajkowych małych mieszkańcach lasów, jezior, morza i domostw na Pomorzu.
Spotkanie zorganizowano dzięki współpracy z Gminną Biblioteką
w Kobylnicy.
Organizator: E. Zacharzewska - opiekun szkolnej biblioteki.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Spotkanie z Jolantą Nitkowską-Węglarz.
Efektem prowadzonej przez p. Annę Polonis innowacji pedagogicznej "Szkolny literat" było wyłonienie spośród uczniów klas VI- VII najlepszego szkolnego literata. Uczniowie przez dwa lata pracowali nad różnymi typami wypowiedzi pisemnych. Laureatem została Wiktoria Zientarska- uczennica klasy VI. Wiktoria to bardzo zdolna nastoletnia poetka, której wiersze już nie raz były nagradzane w konkursach literackich. Oto utwory, które przyczyniły się do zwycięstwa zdolnej , młodej literatki.
Plansza uczuć
Daj poczuć się szczęśliwym,
Gdy plansza uczuć rozpływa się na falach.
Zawsze możesz czuć- co ja.
Poczujmy to, co zawsze,
Jak szczęśliwy każdy może być.
Inaczej być nie może,
Inaczej płynie czas.
Czas zaprzeszły już minął,
Rozpłyńmy się razem,
Gdy toniesz swoim statkiem
I fale porywają twe uczucia.
Taniec
Taniec zaspokoi uczucia.
Tańczmy wolnego wśród sal.
Chcesz poczuć się wyjątkowo,
Ale nic z tego.
Trzeba śmiałości, której ty nie masz.
Nie mów nic.
Pusty, biały dzień
Rozświetla szarą salę.
Nie ma cię,
Ale zawsze miałeś być.
Obiecałeś coś innego,
Niby nieistotnego.
Inaczej- zawsze może być.
Poczuj znowu inny się-
Lepszy też......
Z okazji Świąt: Konstytucji 3 Maja i Święta flagi państwowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie wystąpili w montażu słowno - muzycznym. Zapoznali rówieśników z dawną historią naszej ojczyzny, przypomnieli o symbolach narodowych. Całości towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem pani Anny Polonis. Uroczyste, piękne dekoracje przygotowane przez panią Annę Wójcik i pana Przemysława Ciepiela były doskonałym tłem tej uroczystości.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto Konstytucji.
Na konkurs „Przyrodniczo - Plastyczny Cztery Pory Roku – Wiosna w przyrodzie” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Książat Pomorskich w Słonowicach wpłynęło 51 prac z czterech szkół podstawowych w Gminie Kobylnica. Prace były bardzo pomysłowe i wykonane różnymi technikami. Jury konkursu w składzie J.Majerowska, U. Gala i A.Ślusarczyk, miało nie lada problem, żeby wyłonić najciekawsze i najbardziej pomysłowe prace, przy wyborze zwracało uwagę na ciekawą technikę oraz zgodnością z tematem konkursu. Po długiej i burzliwej debacie wyłoniono zwycięzców:
w kategorii k.l I- III
I miejsce - Maria Łuńska kl. II, SP Kobylnica,
II miejsce - Martyna Musiał kl. III, SP Słonowice, opiekun I. Sikora
III miejsce – Katarzyna Gostomska kl. II SP Kobylnica, opiekun Edyta Meljon
III miejsce – Nikola Siwiec, SP Słonowice, opiekun J. Bajorska
w kategorii kl. IV- VI
I miejsce - Jakub Bursztynowicz kl. 7, SP Sycewice
II miejsce - Wiktor Grabuszyński kl. 4b, SP Kobylnica, opiekun M. Kwiatkowska
II miejsce - Filip Wieczorkowski kl. 4a, SP Kobylnica, opiekun M. Kwiatkowska
III miejsce - Karolina Leszczyńska kl. 5c, SP Kobylnica, opiekun Violetta Głogowska
Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Książąt Pomorskich, można obejrzeć wszystkie prace (galeria II Konkurs Przyrodniczo-Plastyczny Wiosna) biorące udział w konkursie oraz prace, które zwyciężyły.
Nagrody zostaną wręczone przez organizatorów konkursu w macierzystej szkole zwycięzców.
Dziękuję uczniom oraz opiekunom za udział w konkursie i zapraszam na III edycję w roku szkolnym 2018/2019, tym razem „Cztery Pory Roku – Jesień w przyrodzie”
Organizator E. Zacharzewska
11 kwietnia odbył się w naszej szkole IV Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie. Uczniowie z klas IV- VI wykazywali się wiedzą o naszym regionie, jego bogactwie przyrodniczym, turystycznym i administracyjnym. Rozwiązywali test wiedzy, uzupełniali mapki, kolorowali logo gminy Kobylnica. Dodatkowym zadaniem w tegorocznym konkursie była recytacja wybranego wiersza o zwierzętach zamieszkujących nasze tereny. Uczniowie szkół z naszej gminy udowodnili, że posiadają ogromne wiadomości o swoim regionie. I miejsce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach, II miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kwakowie, II miejsce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, a czwarte uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kończewie. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję konkursu w przyszłym roku szkolnym!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii IV Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie.
Nasi uczniowie i w tym roku szkolnym wzięli udział w II Gminnym Konkursie Mitologicznym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kończewie. W tegorocznym quizie wiedzy uczestniczyli uczniowie klasy piatej: Natalia Segeń, Jakub Opala i Brajan Dróżdż. Do konkursu, który obejmował bardzo duży zakres wiadomości przygotowywali: pani Anna Polonis i pan Przemysław Ciepiel. Dzieci rozwiązywały test wiedzy, przedstawiały w formie prezentacji swojego ulubieńca z Olimpu, którym był Hermes. Zostali dumnymi laureatami konkursu, zdobywając II miejsce.
Gratulujemy uczestnikom!
Nasza uczennica - Kamila Żulińska została laureatką Gminnego Konkursu Literacko-Historycznego "Śladami przeszłości". Wykonała piękną pracę opisującą historię swojej rodziny - pradziadków i dziadków. Opowieść sięgała wydarzeń z czasów I i II wojny światowej. Urozmaicona była licznymi fotografiami, które przekazała jej babcia opowiadając dzieje rodziny. Opiekunami pracy byli nauczyciele: pani Anna Kamińska, pani Aleksandra Klimas-Ciepiel i pan Przemysław Ciepiel. Z rąk prezydenta miasta Słupska pana Roberta Biedronia i wójta gminy Kobylnica pana Leszka Kulińskiego za zajęcie pierwszego miejsca nasza uczennica otrzymała piękne nagrody.
Gratulujemy Kamili!
Nasz uczeń - Maksymilian Trubacz otrzymał wyróżnienie w Powiatowym Konkursie Fotograficzym "Przyroda powiatu w obiektywie- edycja 2017". Z pasją wykonał piękne fotografie zwierzętom i ptakom, dzięki czemu konkurował w III kategorii - Przyroda oczami młodzieży. Opiekunem pracy była pani Aleksandra Klimas-Ciepiel. Nagrody wręczał Starosta Słupski podczas uroczystej gali. Wszystkie wyróżnione prace podziwiać można będzie już wkrótce, na wystawie zorganizowanej w siedzibie Starostwa.
Gratulacje!!!
6 październik rozpoczęliśmy jesienny sezon pełen ruchu i zabawy organizując "Jesienne zabawy sportowe". Uczestnikami rozgrywek były przedszkolaki i uczniowie klas I-III. Dzieci pokonywały tory przeszkód, bawiły się przy muzyce. Dodatkiem były elementy jesieni, które towarzyszyły zabawom ruchowym. Zajęcia prowadziła p. Anna Ślusarczyk.
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, włączają się w akcję.
Przesłaniem tegorocznej akcji było: NIE MA ŚMIECI SĄ SUROWCE.
Uczniowie szkoły jak co roku, od wielu lat, brali udział w sprzątaniu naszego otoczenia. Akcję ze względów pogodowych zorganizowaliśmy w czwartek 21 września. W tym dniu każda klasa zaopatrzona w duże worki udała się na wyznaczone trasy by oczyścić drogi, rowy, boiska i zarośla dookoła Słonowic.
Zbierając odpady dzieci stosowały zasady selektywnej zbiórki, dlatego do osobnych worków trafiało szkło, plastik i makulatura. Gdy pełne wory odpadów dotarły przed pojemniki dzieci zastosowały kolory recyklingu: szkło trafiło do pojemnika zielonego, makulatura do niebieskiego, a do żółtego tworzywa sztuczne - plastiki.
Dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich uczestników udało się uprzątnąć okolice szkoły i Słonowic.
Akcję koordynowała E. Zacharzewska nauczyciel przyrody i ekologii.