W lutym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w koncercie muzycznym oraz pokazach iluzjonisty. Prowadzący zajęcia zabrali nas na muzyczną wycieczkę po świecie. Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty na instrumentach muzycznych oraz wykonać ciekawe sztuczki.
W lutym uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Bezpiecznego Internetu. Pod opieką nauczycielek pani Agnieszki Dzióby oraz pani Aleksandry Klimas-Ciepiel uczniowie wzięli udział w pogadankach „Bezpiecznie w Internecie”, „Cyfrowa higiena” oraz wykonali plakaty. Zajęcia umiliły nam roboty Photony.
W dniu 1 marca klasa 1 pojechała na wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Uczniowie w Muzeum Narodowym otrzymali nagrodę za udział w konkursie „Spotkanie ze sztuką”. W gdyńskim oceanarium natomiast wzięli udział w warsztatach o koralowcach oraz zapoznali się z życiem podwodnym mórz i oceanów.
Czwartek, 29 lutego, to nie tylko ciekawy dzień ze względu na datę, która w kalendarzu pojawia się raz na cztery lata. W szkole ciekawie było również z powodu zajęć, jakie poprowadziły dla naszych uczniów, starsze koleżanki z II LO im. Adama Mickiewicza w Słupsku.
Hola,niños! - czyli Cześć dzieci! to hasło zajęć z języka hiszpańskiego. Nasi uczniowie poznali na nich podstawowe zwroty grzecznościowe, brali udział w zabawach muzyczno-ruchowych. Uczennice słupskiego liceum zadbały o to, by czas spędzony wspólnie minął w wesołej, hiszpańskiej atmosferze. Gracias! Dziękujemy!
Ten dzień został ogłoszony w 2002 r. przez Ministra Zdrowia w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy jakie niesie ze sobą depresja oraz upowszechnienie wiedzy na jej temat. Depresja jest groźna i podstępna. Ocenia się że w Polsce na depresję cierpi 8 mln ludzi z czego jedynie 1,5 mln jest zdiagnozowana. Ciągle chorzy wstydzą się szukać pomocy lekarskiej i często są nierozumiani przez otoczenie. Dzieci i młodzież podobnie jak dorośli mogą również na nią zachorować. Dzieje się tak, kiedy w ich życiu pojawiają się trudne sytuacje, takie jak np. choroba, niepowodzenia szkolne, odrzucenie, trudności w relacjach z rówieśnikami czy problemy rodzinne. Jest to wtedy naturalna reakcja i przy odpowiedniej pomocy może szybko przeminąć. Istnieją jednak osoby, które przez dłuższy czas doświadczają głębokiego smutku i nie są w stanie sobie z nim poradzić. Dzieciom i młodzieży zwykle jest trudniej mówić o tym co naprawdę czują i zwykle nagromadzone uczucia wyrażają poprzez swoje zachowanie, np. w postaci gniewu, drażliwości, wycofania. Może to być sygnał, że w ich życiu dzieje się coś niepokojącego…
Poznajmy fizyczne objawy depresji:
Chroniczne zmęczenie - Jeżeli obserwujesz u siebie utrzymujące się osłabienie pomimo, że odpoczywasz, wysypiasz się i odpowiednio się odżywiasz a wszystkiemu towarzyszy poczucie smutku czy rezygnacji to może być to symptom depresji. To że utrzymujący się stres może powodować fizyczne wyczerpanie nie jest niczym nowym, ale kojarzenie tego stanu z depresją nie jest już takie oczywiste.
Zmniejszona tolerancja na ból - Nadwrażliwość na ból to klasyczny fizyczny objaw depresji. Antydepresanty działają w takich przypadkach jak „środki przeciw bólowe”.
Bóle mięśniowe i bóle pleców - Stwierdzono, że utrzymujące się stany zapalne mogą mieć swoje podłoże w stanie psychicznym pacjenta. Jeżeli źródłem bólu nie jest uraz albo nieprawidłowa postawa to może być to objaw depresji.
Bóle głowy - W odróżnieniu od zwykłych bólów głowy (które miewa prawie każdy) bóle o podłoży depresyjnym nie koniecznie zaburzają funkcjonowanie. Nazywane są napięciowymi i objawiają się pulsowaniem w okolicach czoła i skroni.
Zaburzenia wzroku - Osoby cierpiące na depresje często odczuwają pogorszenie percepcji kontrastu pacjent odbiera świat jako szary i rozmyty.
Bóle brzucha - Depresja jest w stanie powodować stany zapalne jelit, które często są bagatelizowane i nie wiązane z tą chorobą. Problemy z układem trawiennym Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, że depresja ma wpływ na funkcjonowanie układu trawiennego. Zaparcia czy biegunki nie są kojarzone z nastrojem chronicznym smutkiem, niepokojem czy lekiem a tym czasem taka zależność istnieje.
Jak rozpoznać depresję – na co warto zwrócić uwagę?
• w zachowaniu często obserwowana jest drażliwość lub wybuchy złości,
• czasami obserwowane jest nadmierne poczucie winy, beznadziejności i niska samoocena
• mogą pojawiać się i nawracać tzw. „czarne myśli”, czyli myśli nieprzyjemne, negatywne, niewspierające,
• może towarzyszyć nam nadmierny bądź bardzo słaby apetyt, suchość w ustach
• często pojawiają się trudności w obszarze snu (np. problem z zasypianiem bądź chęć przespania całego dnia).
Ponadto:
• smutek, przygnębienie, niemożność odczuwania radości („nic nie cieszy”)
• zmniejszenie zainteresowań (np. niechęć zajmowania się swoim hobby) • zmniejszenie aktywności, apatia, spowolnienie, niechęć do działania
• uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii
• lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, „niepokój w środku”
• trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, co przekłada się na niższe oceny szkolne,
• dolegliwości bólowe (bóle głowy, brzucha, bóle w klatce piersiowej, nerwobóle).
Osoby chore często zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – szkołę, pracę, a nawet higienę osobistą. Problemem mogą stać się podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Zmiany nastroju o charakterze depresyjnym trwające dłużej niż dwa tygodnie powinny skłonić nas do szukania pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, psychologa lub psychiatry.
Drodzy Uczniowie! Jeśli masz jakiś problem lub coś Cię niepokoi to zapraszamy na rozmowę do wychowawcy lub pedagoga szkolnego. Jeśli z jakichś powodów nie masz w sobie odwagi przyjścia do nas to podajemy listę ważnych telefonów, z których możesz skorzystać w sytuacji gorszego samopoczucia:
• Dziecięcy Telefon Zaufania/Rzecznik Praw Dziecka tel. 800 12 12 12
• Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111
• Młodzieżowy Telefon Zaufania tel. 19288
• Telefon zaufania dla dzieci tel. 800 080 222
Dbajcie o swoje zdrowie psychofizyczne każdego dnia!!! Drodzy Rodzice!!! Warto pomóc dziecku dbać o równowagę emocjonalną oraz sięgać po metody wspomagające radzenie sobie z obniżonym nastrojem. Sprawdzać, testować i wybrać te, które są najlepsze dla dziecka. Raz nauczone i dobrze działające schematy zachowania, mogą przydać się w życiu w ogóle, wspomagając radzenie sobie z trudnościami. Oto kilka obszarów wartych uwagi:
1. Relacje z ludźmi – pomaganie innym (np. wolontariat) i życzliwość; zacieśnianie relacji z ludźmi; wyrażanie wdzięczności; wybaczanie (krzywda wtedy zwykle sama znika)
2. Optymizm – pozytywne myślenie o ludziach i o przyszłości, umiejętne wyciąganie wniosków z porażek, nieodłącznych w życiu, traktowanie przeszłości jako dobrej nauczycielki
3. Dbanie o ciało – dostosowane do możliwości ćwiczenia fizyczne, spacery, szukanie przyjemności w aktywności fizycznej 5. Duchowość – obcowanie ze sztuką, literaturą, muzyką, naturą; religijność
Ważne telefony:
• 800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
• 800 70 2222 – Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego
• 800 080 222 – Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci, rodziców i nauczycieli
Nie ignoruj objawów depresji, nie wstydzić się jej, nie zakładaj, że sama minie. Reaguj, dbaj, działaj!
W naszej szkole akcję zainicjowały Pani pedagog specjalna - Żaneta Kulka i psycholog Andżelika Zaborowska. W ramach tego dnia powstała tematyczna gazetka oraz prowadzone są z uczniami zajęcia uświadamiające zjawisko problemu.
14 marca o godzinie 9.00 odbędzie się w naszej szkole I etap Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Puchacz Piotr" dla klas I-III, koordynatorem jest p. Anna Wójcik.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY, który odbędzie się dnia 22.02.2024 W GODZ. 16:00 - 17:30 dla wszystkich rodziców i dzieci chcących wziąć udział w rekrutacji do klasy 1 oraz do oddziałów przedszkolnych w roku szkolnym 2024/2025.
Podczas spotkania będziecie mieli Państwo spotkania z wychowawcami klas 1-3 oraz przedszkola a także ze specjalistami prowadzącymi zajęcia specjalistyczne takie jak: logopeda, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta pedagogiczny, nauczyciel gimnastyki korekcyjnej oraz nauczycielami prowadzącymi zajęcia rozwijające z uczniami.
Serdecznie zapraszamy.
Ewa Hejger - dyrektor szkoły
W dniach 29.01 - 02.02.2024 r. w naszej szkole odbyły się ferie zimowe. Pierwsze dwa dni zajęć dla uczniów organizowali Pani Aleksandra Klimas-Ciepiel i Pan Przemysław Ciepiel. Zabrali uczniów do Multikina w Słupsku na film animowany "Wyfrunięci", zaprosili też uczniów do Salonu gier planszowych, gdzie grali w gry logiczne Smart Games. Pani Ola przeprowadziła z uczniami zajęcia z wykorzystaniem mazaków 3D. Dzieci kolorowały wydruki tworząc w ten sposób piękne breloczki. Podczas kolejnych dni ferii uczniowie pod opieką Pani Żanety Kulki i Pani Katarzyny Grzybowskaiej brali udział w warsztatach artystycznych i kulinarnych. Cała grupa wspólnie wykonała plakat dotyczący bezpieczeństwa podczas ferii. Potem każdy przygotował dla siebie pyszną pizzę z ulubionych składników. "Feriowicze" piekli też przepyszne gofry oraz wykonali piękne lampiony techniką decoupage. Na zakończenie ferii uczniowie wybrali się do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie gdzie podczas warsztatów pod nazwą: "Pokaż mi, co w garnku masz – co dawniej jadano na pomorskiej wsi" - poznali dawne wyposażenie kuchni i tradycyjny wiejski jadłospis. Gotowali kartoflankę oraz smażyli racuchy na kuchni kaflowej. Czas ferii upłynął dzieciom bardzo szybko. Z ferii pozostały jedynie wspomnienia i zdjęcia.
Antek Szwark, pierwszoklasista z naszej szkoły, został laureatem ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”. Do Fundacji PGE, organizatora konkursu, wpłynęło ponad 1000 wyjątkowych interpretacji obrazów Józefa Chełmońskiego, wśród nich znalazły się prace Antka i całej pierwszej klasy. Prace wykonane były pod kierownictwem wychowawczyni Pani Jolanty Bajorskiej.
Jury konkursowe w składzie: Paweł Bień – Muzeum Narodowe w Warszawie, Kamila Tuszyńska- Wernisażeria, Monika Borkowska – portal Dla Kultury.pl, Adam Cissowski – Kultura wokół nas oraz Anna Kęzik – wiceprezes Fundacji PGE, wybrało 150 prac, którym przyznało nagrody w postaci:
jednodniowej wycieczki do Muzeum Narodowego w Warszawie, Lublinie, Gdańsku, Kielcach lub Krakowie;
uczestnictwa w lekcji muzealnej, w wybranym terminie do 10 czerwca 2024 r.;
bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Empik dla autorów zwycięskich prac;
udostępnienia zwycięskich prac w ramach wystaw w Muzeach.
pierwszoklasista z naszej szkoły, został laureatem ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką”. Do Fundacji PGE, organizatora konkursu, wpłynęło ponad 1000 wyjątkowych interpretacji obrazów Józefa Chełmońskiego Podczas wykonywania przez uczniów dzieł mistrza realizowane były również podstawy programowe z innych zajęć dydaktycznych. Małym malarzom towarzyszyła również zabawa.
Warto uczyć się przez zabawę!!!!!
15.01 w Szkole Podstawowej w Kobylnicy zostały wręczone nagrody za udział w konkursie strażackim, w którym licznie udział brali nasi uczniowie. Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci, młodzieży i twórców nieprofesjonalnych ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnej w tym działań ratowniczo-gaśniczych. Organizatorem konkursu był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Trzy uczennice naszej szkoły otrzymały wyróżnienie : Aleksandra Wilkos - klasa VII oraz Antonina Grzybowska i Zuzanna Lorenc - uczennice klasy II. Serdecznie gratulujemy
Boże Narodzenie to magiczny czas, w którym wszyscy staramy się być dla siebie milsi, życzliwsi, wybaczamy sobie urazy, łagodzimy spory. Podkreślając wyjątkowość tej magicznej atmosfery uczniowie naszej szkoły wystawili Jasełka, które niosły piękne przesłanie, o tym, co w życiu jest naprawdę ważne. Młodzi aktorzy przedstawili scenę, w której rodzina zagubiła sens prawdziwych rodzinnych świąt. Zgromadzona publiczność mogła przeżyć historię młodej samotnej matki, szukającej schronienia w Wigilię. Aktorzy swoim występem wzbudzili ogromne emocje, zaczynając od smutku po ogromną radość. Zgromadzeni goście nie kryli wzruszeń.
19 grudnia 2023 roku wzięliśmy udział w XI Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Ośmiu uczniów z naszej szkoły wystąpiło na scenie i zaśpiewało przygotowane kolędy i pastorałki. Wszystkie występy nagrodzono oklaskami. W tym roku mamy kolejnych zwycięzców! I miejsce zajęła Laura Kopiniak, II miejsce Karolina Chadrysiak, III miejsce Zuzia Opala. Gratulacje.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach po raz kolejny udowodnili, że los bezdomnych zwierząt nie jest im obojętny. W listopadzie w naszej szkole trwała zbiórka karmy, w którą zaangażowali się zarówno uczniowie szkoły, jak również przedszkola. W piątek 8 grudnia dostarczyliśmy zebrane przysmaki do schroniska. Podczas wizyty pracownicy oprowadzili nas po terenie placówki, zapoznając ze smutnymi historiami podopiecznych. Tego typu akcje są znakomitą okazją do kształtowania wartości takich jak wrażliwość na los zwierząt i szacunek do nich.