W czerwcu w Szkole Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach realizowane były dwa projekty edukacyjne „Z Patyczakiem Rysiem poznajemy emocje” oraz „Niechaj świat nas zobaczy”. Fundusze na realizację tych projektów zostały pozyskane przez nauczycieli – panią pedagog specjalną Żanetę Kulka oraz panią Katarzynę Grzybowską. Środki finansowe pochodzą z Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY - Centrum Inicjatyw Społecznych w Słupsku, które w ramach konkursu Nowy Akumulator społeczny 2024- powiat słupski, wybrały wyżej wymienione projekty jako godne uwagi. Projekt „Z patyczakiem Rysiem poznajemy emocje” ma celu uświadomienie dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają emocje oraz to w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić. W czasie zajęć wykorzystywane są nowoczesne metody nauczania, szczególnie nauka przez zabawę. Razem z patyczakiem Rysiem, dzieci i młodzież wyruszyły w „podróż” po emocjach, nauczyły się je rozpoznawać i ustalać sposoby radzenia sobie z nimi. Na rozpoczęcie cyklu zajęć dzieci zapoznały się z naszym patyczakiem oraz otrzymały gniotki antystresowe. Projekt „Niechaj świat nas zobaczy” ma na celu rozwijanie i stymulację wyobraźni, ćwiczenia pamięci, poprawienie koordynacji oko-ręka, stymulowanie małej motoryki, umożliwienie twórczej ekspresji i wyrażenia emocji. Malowanie kamieni to zajęcie proste i dostępne dla każdego. Wystarczy posiadać odpowiednie kamienie, zakupić odpowiednie mazaki do malowania kamieni , a następnie puścić wodze fantazji. Uczniowie mogą malować i wspólnie rozwijać wyobraźnię zarówno na świetlicy szkolnej jak i na świeżym powietrzu Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem, dzieci z niecierpliwością oczekują kolejnych spotkań, dlatego projekty będą kontynuowane od września.
"Każde zakończenie jest nowym początkiem". 21 czerwca pożegnaliśmy kolejny rok szkolny. Uczniowie otrzymali świadectwa, które są przepustką do wyczekiwanych wakacji. Dla ósmoklasistów to był ostatni rok w naszej szkole. Przed nimi początek nowej drogi. Mamy nadzieję, że będą z sentymentem wspominać szkołę podstawową. Udanych wakacji.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się w piątek 21 czerwca 2024r.
W ramach projektu „Na dobry początek” fundacji BGK uczniowie wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w warsztatach. Budowaliśmy z klocków LEGO, rysowaliśmy długopisami 3D. Uczestnicy wspólnie miło spędzili czas.
5 czerwca wybraliśmy się do „Tajnej, pirackiej bazy” w Grąbkowie. Dzięki sprzyjającej pogodzie dzieci skorzystały z różnych atrakcji na świeżym powietrzu. Uczniowie wzięli udział w konkurencjach nastawionych na pracę zespołową. Odbył się mecz piłkarski w wielkich dmuchanych kulach, tor przeszkód, czy rodeo. Po wytężonych zajęciach uczniowie zmęczeni i szczęśliwi wrócili do domu.
Uczniowie klasy VI uczestniczyli w zajęciach z matematyki. Doskonalili swoje umiejętności z zakresu figur przestrzennych. Wzięli udział w konkursie „Ale ze mnie bryła”, wykonywali w grupach dwunastościan gwiaździsty. Zwyciężył zespół dziewcząt.
Uczniowie naszej szkoły doskonalili swoje umiejętności podczas zajęć z robotyki. Korzystali z klocków LEGO zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Ponadto na bieżąco korzystamy z drukarki 3D.
Z wielkim żalem i głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 8 czerwca 2024 roku zmarł nagle Wójt naszej gminy, Leszek Kuliński.
Uczniowie klasy 5 i 6 wzięli udział w niesamowitym spotkaniu z sokolnikiem. Poznaliśmy Felka - myszołowca niezwykłego, ptaka, którego można zobaczyć w Ameryce Środkowej i Południowej oraz Gizmo - sowę płomykówkę. Dowiedzieliśmy się jak zostać sokolnikiem i na czym polega jego praca. To było niezwykłe spotkanie!
Nasza szkoła znalazła się w gronie 30 placówek z całej Polski które zostały laureatami konkursu grantowego „Na dobry początek” Fundacji BGK. Na realizację projektu „Odkrywaj, poznawaj, projektuj” szkoła otrzymała dofinansowanie, które wykorzystane zostało na doposażenie pracowni komputerowej w nowoczesny sprzęt. Dzięki pozyskanym środkom uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mają teraz okazję udziału w zajęciach w wykorzystaniem zakupionych do szkolnej pracowni klocków Lego Education Spike Essential, długopisów 3D oraz gier logicznych Smart Games. Udział w zajęciach daje dzieciom możliwość rozwijania logicznego myślenia, aktywności ruchowej. Uczniowie kształtują zdolności społeczno-emocjonalne oraz zdobywają wiedzę poprzez zabawę i doświadczenie. Projekt będzie realizowany do bieżącego roku szkolnego.
W ostatnią sobotę uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego pojechali do kaszubskiej Zagrody edukacyjnej w Dolinie Jadwigi.
Dzieci poznały pracę rolnika, zobaczyły, jak wyglądają zasiane zboża, pola ziemniaków i kukurydzy, dowiedziały się jak rolnicy dbają o swoje uprawy, od momentu zasiania ziarenka aż do zebrania plonów. Pani Gabrysia, gospodyni w zagrodzie, pokazywała, jak z mąki, wody i drożdży przygotować ciasto, z którego potem uczniowie ulepili pyszne bułeczki. W międzyczasie na stole pojawiły się placki ziemniaczane, którymi ugościli nas gospodarze. Podróż "agrobusem" była kolejną atrakcją dnia i chociaż trzęsło niemiłosiernie zabawa była doskonała. Podczas przystanku w lesie wysłuchaliśmy legendy o kaszubskich Stolemach. Po powrocie śpiewaliśmy, tańczyliśmy i graliśmy na regionalnych instrumentach.
Pani Gabriela zaprowadziła nas też do budynków gospodarczych. Dzieci dowiedziały się, jak karmi się zwierzęta i jak należy o nie dbać.
Wycieczka była dla dzieci nie tylko świetną zabawą, ale także wspaniałą lekcją o pracy rolnika i procesach, które sprawiają, że na naszych stołach pojawia się świeży chleb i inne pyszne produkty.
Dnia 13.05 2024 na stadionie 650 lecia w Słupsku odbyły się mistrzostwa powiatu w lekkiej atletyce 4-boju. Uczeń naszej szkoły Cezary Lasek zajął 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej zdobywając 280 punktów. Gratulujemy
Z ogromną radością informuję, że w III Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej “Just Sing” zwyciężyli:
Grupa wiekowa klas IV-VI:
- Laura Kopiniak - II miejsce
Grupa wiekowa klas VII-VIII:
- Kornelia Urbanek - III miejsce
- wyróżnienie dla Zuzanny Opala.
Serdecznie gratuluję i dziękuję za udział wszystkim uczestnikom.
Z okazji Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi Narodowej w naszej szkole odbył się apel wpisany w coroczny kalendarz uroczystości. Akademię rozpoczął występ uczniów klasy 0, którzy zaśpiewali pieśń o ojczyźnie. Następnie uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem p. Anny Polonis i p. Przemysława Ciepiela wystąpili w scenariuszu upamiętniającym ważne wydarzenia historyczne. Teksty recytowanych wierszy i piosenki śpiewane przez występujących zachęciły do chwili refleksji nad tym, czym jest wolność, ojczyzna i patriotyzm dla każdego z nas.
Doskonałą okazją do sprawdzenia swoich umiejętności matematycznych i porównania ich ze swoimi rówieśnikami z innych szkół są organizowane od wielu lat, przez naszą szkołę konkursy „Z matematyką na wesoło” dla uczniów klas I-III oraz „Matematyczne zabawy” dla uczniów klas IV-VIII. Pojawiają się na nich same najtęższe, młode umysły z naszej gminy.
Ideą konkursów jest nagrodzenie najlepszych matematyków na poszczególnych etapach nauczania,
a także wyłonienie najlepszych drużyn matematycznych. W tym roku klasyfikacja indywidualna i drużynowa uczniów z naszej szkoły przedstawiała się następująco.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wiedzy i umiejętności!
Laureaci konkursu w kategorii klas 1-3
Klasa 1: I m. - Paweł Tywoniuk
Klasa 3: III m. - Błażej Kolmas SP Słonowice
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce ex aequo SP Słonowice i SP Kończewo
Laureaci konkursu w kategorii klas 4-8
Klasa 4: III m. - Kacper Zięba SP Słonowice
Klasyfikacja drużynowa:
Nasza drużyna zajęła III miejsce ex aequo z uczniami z SP Kończewo
Każdego roku wiosną nasza szkoła gości znamienitego pisarza. W tym roku 24 kwietnia odwiedziła nas pani Agnieszka Frączek. W sposób niezwykle interesujący mówiła o swojej twórczości. Zachęcała obecnych uczniów klas 4-8 do poprawnego wysławiania się. Omówiła kilka najczęściej popełnianych wśród Polaków błędów językowych. To było bardzo twórcze i pouczające spotkanie.
Z okazji Światowego Dnia Książki szkolni bibliotekarze zadbali o zwiększenie grona czytelników o uczniów klasy pierwszej. Najmłodsi uczniowie, aby otrzymać zaszczytny tytuł Czytelnika musieli udowodnić, że potrafią czytać i znają wiele baśni. Swoją wiedzę udowadniali w towarzystwie starszych kolegów i koleżanek. Wszyscy obecni obejrzeli smutną inscenizację o losie nieczytanych książek. Pierwszoklasiści obiecali powtarzając słowa przysięgi, że będą dbać o książki i poświęcać im wolny czas. Głęboko wierzymy, że dotrzymają danego przy wielu świadkach słowa. Na dobry początek otrzymali książki podarowane przez Instytut Książki.
Nasza szkoła zakwalifikowała się do V Powiatowej Olimpiady z zakresu pierwszej pomocy. Z tej okazji 19.04.2024 r. wzieliśmy udział w szkoleniu prowadzonym na terenie Stacji Pogotowia Ratunkowego w Słupsku. Uczniowie utrwalili swoją wiedzę teoretyczną i praktyczą z zakresu udzielania pierwszej pomocy