Gra, której autorem jest nauczyciel naszej szkoły Przemysław Ciepiel, w tym tygodniu dotarły do naszej szkoły. 15 grudnia 2022 r. odbędzie się turniej międzyszkolny, w którym uczniowie ze szkół naszej gminy będą mieli okazję zmierzyć się w tej ekonomicznej grze planszowej.
Projekt został dofinansowany przez Fundację BGK w programie - "Dzieci Kapitana Nemo" Edycja III za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Dnia 30 listopada, jak nakazuje tradycja, nasze Przedszkolaki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty oraz dekoracje, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Wszystkie wróżby przeplatane były zadaniami logopedycznymi pląsami, tańcami przy muzyce oraz słodkim poczęstunkiem.
W dniu 22 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia przygotowanego przez wychowawcę klasy drugiej panią Annę Wójcik. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe, brązowe, zielone i.... A każdy był piękny i wyjątkowy.
Dzieci poznały historię święta, wspólnie oglądały filmy i historyjki o misiach, bawiły się przy misiowych piosenkach. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem. Na koniec prowadząca ogłosiła konkurs na najładniejszą pracę plastyczną „Mój miś” Zwyciężcami zostali
I miejsce Mikołaj Jurczyński
II miejsce Jan Majdański
III miejsce Julia Asztemborska
Gratulujemy zwyciężcom!
W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole realizowany jest ogólnopolski projekt edukacyjny „ZABAWA ZE SZTUKĄ”. W projekcie, którego koordynatorem jest nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej pani Jolanta Bajorska uczestniczą uczniowie klas 1-3. W trakcie zajęć dzieci bawiąc się, spełniają się twórczo, poznają niektóre wybitne dzieła i ich twórców, rozwijają poczucie estetyki i wrażliwości na piękno. I kto wie, może za parę lat usłyszymy o światowej sławy artyście, który swoją edukację plastyczną rozpoczynał w Szkole Podstawowej im. Książąt Pomorskich w Słonowicach.
Zakończyliśmy szkolną zbiorkę talenciaków. Zebraliśmy ich ponad 300 i za taką ich ilość otrzymaliśmy od LIDLA prezent. Jest nim ZACZAROWANY CYLINDER. Tę grę edukacyjną przekazujemy na ręce opiekuna świetlicy szkolnej Pani Urszuli Gala. Życzymy dobrej zabawy !
Odpowiedzi na to pytanie dzieci szukają już od najmłodszych lat. Trudno jest się przecież zdecydować, czy będę kucharką, marynarzem, nauczycielem a może jeszcze kimś innym?
Zajęcia z preorientacji zawodowej prowadzone w szkole w ramach projektu "Rejs po wiedzę" mają ułatwić dzieciom dostęp do wiedzy na temat zawodów związanych z naszym, nadmorskim regionem. W listopadzie odbyły się dwa interesujące spotkania.
Najpierw odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Granicznej w Ustce, którzy opowiedzieli uczniom o swojej pasjonującej pracy związanej z ochroną polskiego wybrzeża. Uczniowie poznali specyfikę pracy w Straży Granicznej i dowiedzieli się jak wygląda postępowanie kwalifikacyjne kandydatów do służby w Morskim Oddziałe Służby Granicznej.
Innym razem uczniowie spotkali się z mieszkającą w Słonowicach Panią Joanną Palkowską, kapitanem żeglugi wielkiej. Pani Joanna opowiedziała nam o swojej niezwykłej, dwuletniej podróży jachtem o wdzięcznej nazwie "Stary Bocian". Obejrzeliśmy fotorelację z tego rejsu i podziwialiśmy pamiątki przywiezione z różnych stron świata. Pani Palkowska podarowała nam mapę świata z zaznaczoną trasą rejsu. Znajdziemy dla niej w szkole honorowe miejsce.
Uczestnicy zajęć z projektu morskiego właśnie wrócili z wycieczki do Gdyni. W jej trakcie zwiedzili statek-muzeum "Dar Pomorza", który stoi zacumowany przy gdyńskim nabrzeżu. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści przewodnika o trudnej pracy i życiu pływająch na nim niegdyś adeptów żeglarstwa.
Wycieczkowicze zwiedzili też Gdyńskie Akwarium gdzie zachwyciły ich pływające morskie stworzenia, zarówno te z wód lokalnych jak i te, żyjące wśród raf koralowych wód ciepłych.
Szanowni Państwo!
We współpracy z OPS w Kobylnicy powtórnie przystępujemy do organizowanej przez Fundację Małych Stópek zbiórki charytatywnej w ramach wsparcia domów samotnej matki, domów dziecka, hospicjów. Liczy się nawet niewielki zakup (chemii gospodarczej, kremów, pampersów, odzieży, żywności dla dzieci itd...). W ubiegłym roku inicjatywa spotkała się w naszej szkole z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem w związku z czym, serdecznie zapraszamy Państwa do ponownego udziału w akcji, pod nazwą
„Paczuszka dla maluszka”
Zatem ruszamy ze zbiórką – dary można już przynosić do szkoły.
Zbiórkę zakończymy przed Świętami Bożego Narodzenia.
16 listopada do naszej szkoły zawitali przedstawiciele chorągwi komturstwa gniewskiego. Przybyli w nasze progi, aby rozpowszechnić wiedzę na temat wojów i rycerzy średniowiecza. Nasi uczniowie mogli wczuć się w rolę piastowskiego woja przywdziewając jego strój i rynsztunek- broń. hełm, zbroję. Nie ominęło ich również pasowanie na rycerza. Dziewczęta natomiast mogły przy pomocy kuszy zapolować na zwierzynę chowającą się na terenie naszej szkoły. Punktem kulminacyjnym spotkania był pojedynek rycerza Oliwiera z największym postrachem szkoły: Panią Aleksandrą Klimas-Ciepiel.
Dziękujemy raz jeszcze Panu Krzysztofowi Góreckiemu za pouczającą lekcję.
Ogromne gratulacje dla Zuzanny Grzebieluchy - uczennicy klasy VIII naszej szkoły.
Zuzanna zwyciężyła w IX Gminnym Konkursie Recytatorskim poświęconym liryce Marii Konopnickiej. Pięcioosobowe jury złożone z polonistek było całkowicie zgodne i laureatka otrzymała maksymalną liczbę punktów w każdej kategorii.
Naszą szkołę reprezentowały również Martyna Bemowska oraz Martyna Czosnek, która zdobyła wyróżnienie. Recytatorki wypadły świetnie, z pełnym zaangażowaniem i wyczuciem artystycznym przedstawiły utwory poetki.
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. 20 listopada to rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji Praw Dziecka – najważniejszego dokumentu dotyczącego praw najmłodszych. Dlatego my jako szkoła dnia 18.11. wzięliśmy udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym DZIEŃ PRAW DZIECKA Z UNICEF 2022. Przygotowaliśmy gazetkę szkolną przybliżającą prawa dziecka, ogłosiliśmy ten dzień "Dniem niebieskim" ( na znak solidarności z dziećmi z całego świata) , natomiast uczniowie klas I -III i IV-VIII poznali/utrwalili wiedzę o swoich prawach, wykonali piękne prace i plakaty. DZIECKO POWINNO ZNAĆ SWOJE PRAWA, ROZUMIEĆ JE I ŚWIADOMIE Z NICH KORZYSTAĆ.
Z okazji Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii. Obejrzeli prezentację historyczną, która przeprowadzila ich śladami najważniejszych wydarzeń historycznych prowadzących do naszej niepodległej ojczyzny. Chór szkolny wystąpił z repertuarem pieśni patriotycznych, a wszyscy uczniowie odśpiewali przy sztandarze szkoły hymn Polski. O godzinie 11:11 ponownie spotkaliśmy się wszyscy i upamiętniając wydarzeni z dnia 11 listopada zaspiewaliśmy hymn naszej ojczyzny.
Przypominamy o możliwości zagłosowania na naszą szkołę w Plebiscycie organizowanym przez Dziennik Bałtycki. Za wszystkie głosy serdecznie dziękujemy :)
Właśnie podsumowaliśmy nasze działania w programach profilaktycznych; "Czysta gra" i "Bądź rozsądny w sieci".
Klasy czwarta i siódma po spotkaniach z prelegentami ze Stowarzyszenia Bezpieczny Region Słupski przystąpiły do pracy nad zadaniami konkursowymi. Czwartaki nagrały "rymowankę- rappowankę" o zagrożeniach związanych z zażywaniem niebezpiecznych substancji uzależniających, a uczniowie klasy siódmej wykonali plakaty promujące bezpieczeństwo w sieci.
Oto efekty ich pracy.
Przy okazji uroczystego apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości laureatom konkursów wręczone zostały nagrody. Uczniowie klasy czwartej otrzymali dyplomy i upominki oraz kolekcję gier planszowych.
Lauretami konkursu na plakat promujący bezpieczeństwo w sieci zostali:
I miejsce- Kornelia Urbanek
II miejsce- Kamila Sikora
III miejsce- Tomasz Jopek
Nagrodę specjalną za "solidniość i obowiązkowość", przyznaną przez prowadzącą program profilaktyczny na terenie szkoły Panią Jolantę Majerowską, otrzymała Martyna Bemowska.
Pod koniec października dzieci z klas 1-3 wzięły udział w lekcji pokazowej. Nauczyciel geografii Pani Anna Wójcik, wraz ze swoimi uczniami z klasy ósmej, zorganizowała ciekawe zajęcia dla najmłodszych. Ich tematem były WULKANY. Dzieci miały okazję obejrzeć krótki film edukacyjny, który pomógł im zrozumieć istotę powstawania i erupcji wulkanów. Dzięki uczennicy Mai Keil i przygotowanej przez nią makiecie, mogły dokładnie obejrzeć miniaturowy wulkan. Pani Wójcik wyjaśniła dzieciom co się dzieje podczas wybuchu. Zwieńczeniem zajęć były dwie spektakularne erupcje. Ósmoklasiści Filip Wrembel i Jakub Asztemborski wykonali pokaz wybuchających wulkanów na przygotowanych przez siebie makietach. Dzieci były zachwycone i z zainteresowaniem słuchały starszych kolegów, którzy interesująco opowiadali o wykonanych doświadczeniach. Kuba wykazał się też szeroką wiedzą na tematy związane z trzęsieniami Ziemi i wybuchami wulkanów.
W W październiku w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas IV-VIII sprawdzili swoje umiejętności z tabliczki mnożenia i dzielenia w teście matematycznym. Piątoklasiści wzięli udział w wyścigu Photonów, który zawierał w sobie zadania matematyczne. Ponadto odbył się również Światowy Dzień Gier Planszowych. Chętni uczniowie z całej szkoły mogli zagrać w gry już dobrze im znane lub zapoznać się z nowościami im zaprezentowanymi. Były tutaj na przykład wyścigi samochodowe, pojedynek superbohaterów jak i pojedyncze gry jednoosobowe. Jak co roku w październiku odbywa się Europejski Tydzień Kodowania (Europe Code Week), uczniowie naszej szkoły uczyli się programowania przy użyciu klocków LEGO wykonując wyzwania związane z tym świętem.w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas IV-VIII sprawdzili swoje umiejętności z tabliczki mnożenia i dzielenia w teście matematycznym. Piątoklasiści wzięli udział w wyścigu Photonów, który zawierał w sobie zadania matematyczne. Ponadto odbył się również Światowy Dzień Gier Planszowych. Chętni uczniowie z całej szkoły mogli zagrać w gry już dobrze im znane lub zapoznać się z nowościami im zaprezentowanymi. Były tutaj na przykład wyścigi samochodowe, pojedynek superbohaterów jak i pojedyncze gry jednoosobowe. Jak co roku w październiku odbywa się Europejski Tydzień Kodowania (Europe Code Week), uczniowie naszej szkoły uczyli się programowania przy użyciu klocków LEGO wykonując wyzwania związane z tym świętem.
28 października odbył się halloweenowy kiermasz organizowany przez Samorząd Uczniowski. Uczniowie z naszej szkoły przygotowali różne słodkości, które można było zakupić przy dwóch przyozdobionych stoiskach. Przekąski bardzo szybko zostały sprzedane. Razem uzbieraliśmy 666 zł Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę oraz pomoc!
W dalszym ciągu odkrywamy możliwości klocków Lego, uczymy się i jednocześnie dobrze się bawimy. Ponadto uruchomiliśmy wydruki 3D - dzieci obdarowane dyniowymi breloczkami. Małymi krokami tworzymy studio fotograficzne.
Wielkimi krokami zbliża się finał realizowanego w naszej szkole projektu historycznego „Dzieci Kapitana Nemo” Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego. W czerwcu bieżącego roku nauczyciel historii, Pan Przemysław Ciepiel, przystąpił do konkursu projektowego. Jego pomysł został pozytywnie rozpatrzony wraz z 29 innymi projektami z całej Polski. Projekt zakłada promowanie Polaków, którzy są mało znani mimo swoich, często imponujących zasług. Dlatego fundusz w wysokości 15 000 zł pozyskany z projektu, został przeznaczony na stworzenie ekonomicznej gry planszowej tematycznie związanej z Rudolfem Modrzejewskim, wybitnym inżynierem, geniuszem amerykańskiego budownictwa (szczególnie mostów). Gracze będą mieli możliwość zapoznać się z jego osiągnięciami przy okazji dobrze się bawiąc przy budowie mostów wzorowanych na oryginalnych projektach Rudolfa Modrzejewskiego. Czekamy na gotową grę, nad którą, realizując pomysł Pana Ciepiela, pracuje wciąż Wydawnictwo Szarek. Wszystkie gry planszowe zostaną bezpłatnie przekazane szkołom podstawowym, bibliotekom i świetlicom w gminie Kobylnica, by jak najwięcej dzieci miało możliwość zagrać w grę i poznać dokonania cenionego w świecie, polskiego inżyniera.